nedeľa 27. septembra 2015

Sri Lanka - Tea plantations, tea pickers and tea factory


If I had to choose only one thing to see in Sri Lanka, it would be tea plantations. It was love at first sight and if it was possible, I could stare at the tea fields for hours and days. The green colour of the tea bushes is incredible, it is that kind of fresh green you see in the spring, even more intense. It is because they collect the fresh tips from the bushes, so it grows fresh over and over. And if you see fields of this green all around you, is one of the best sights you can experience. So is seeing the tea pickers. This is done exclusively by women (or at least I have not seen any men doing it). Although, I have to say I was quite dissapointed with the bussiness around it, because you have to pay for pictures here too. I really wanted to document more of these people, but with the time given and driver who does not understand your needs, it was impossible.
If you are traveling around Sri Lanka, it is almost impossible not to stumble upon a tea plantation. Of course, if you are in a beach resort, the only tea leaves you see will be in your morning cup of tea. So if you can, take a day trip to the sri lankan mountains and wander around. The center point, surrounded by plantations, is a village called Nuwara Elyia. There are numerous tea factories all around this area.We have visited  two tea factories. Both visits were quite fast, it takes around 10-20 minutes to go through the factory. Then you are taken to the shop, where you can taste and buy the teas. I would recommened a tea factory called Pedro tea estate, which is growing tea for Mabroc tea brand. We brought home 16 packages of their loose tea as gifts, and I am looking forward to enjoy them more now during colder months.

Ak by som si mala vybrať len jedinú vec, ktorú by som na Sri Lanke chcela vidieť, boli by to čajové plantáže. U mňa to bola láska na prvý pohľad a ak by to bolo možné, pozerala by som na tie čajové polia hodiny a dni. Ten odtieň zelenej na čajových kríkoch je neuveriteľný, je to taká tá jarná svieža zelená, a ešte intenzívnejšia. Je to preto, lebo končeky kríkov sú neustále zbierané, a preto rastú stále svieže výhonky. A keď máte okolo seba celé polia tejto zelenej, je to jeden z najúchvatnejších pohľadov na  Zemi. Takisto aj pozorovať pri práci zberačky čaju. Robia to výlučne ženy (teda aspoň ja som žiadneho zberača nevidela). Aj keď tu musím byť kritická, pretože už aj z tohto sa stal biznis. Ak si chcete zberačky odfotiť, musíte zaplatiť. Veľmi som chcela poriadne zdokumentovať viac ľudí -zberačiek, ale pri našom časovom rozvrhu a hlavne so šoférom, ktorý vôbec nerozumel mojím požiadavkám, to nebolo možné.
Ak cestujete po Sri Lanke, je takmer nemožné nenaraziť na čajovú plantáž. Pravdaže ak vylihujete v rezorte pri mori, jediné čajové lístky čo uvidíte budú asi tie v raňajšom čaji. Takže ak môžte, naozaj sa vyberte na výlet do sri lanských kopcov a túlajte sa! Centrálnym miestom, kde je sústredených najviac čajových plantážía fabrík, je okolie Nuwara Elyia. My sme navštívili dve. Takáto návšteva nezabereie veľa času, prehliadka fabriky trvá 10-20 minút, a potom vás zoberú do obchodíku, kde môžte čaje ochutnať a zakúpiť si ich. Tu by som odporučila čajovú fabriku Pedro tea estate, ktorá pestuje čaje pre značku Mabroc. My sme si domov doniesli 16 krabičiek s voľne sypaným čajom ako darčeky, a teším sa, ako si ich budem vychutnávať viac v týchto chladných mesiacoch.


 

 

Žiadne komentáre: