štvrtok 8. októbra 2015

Sri Lanka - Horton Plains

 

Our next stop in Sri Lanka road trip was Horton Plains National Park. We got up before 5 a.m. to get there at dawn - it is 32 km from Nuwara Eliya.  The early morning is really worth it. The dew and morning sun is a killer combo. And you can also see Adam´s Peak in the distance. NP Horton Plains in Ohiya is a protected area in the central highlands of Sri Lanka. This plateau at an altitude of 2,100–2,300 metres is rich in biodiversity and many species found here are endemic to the region. Horton Plains was designated a national park in 1988. During a very pleasant 3-hour hike you manage to visit the most popular place here - The World´s End, and also Little World´s End and Baker´s Falls. I especially loved the first part of our hike, the yellow-golden prairies, here and there with a taller tree and hills in the distance. The ground was red and bumpy. The World´s End was nice, but I think I like the little one even more. If you do not have enough time, I suggest you start the hike the opposite direction, so you will come to The Little World´s End first and then you can just turn around a leave to your next destination. It is important to arrive early in the morning, before 10 a.m., because after this time the fog starts over the World´s End and you won´t see anything from the views.
But remember, the Horton Plains is definitely a place you should not miss in Sri Lanka.

Našou ďaľšou zástavkou bol Národný park Hortonské pláne.  Vstávali sme ešte pred piatou ráno, aby sme tam boli na úsvite - z Nuwara Eliya je vzdialený 32 kilometrov. To skoré ráno sa skutočne oplatí. Ranná rosa a ranné slnko je osvedčená kombinácia. A dokonca je vidno aj Adamovu horu v diaľke. NP Hortonské pláne je chránená oblasť v strede Sri Lanky. Vo výške 2100 -2300 metrov sa nachádza platina s obrovskou biodiverzitou, a niektoré druhy rastlín sa vyskytujú len tu. Za národný park boli Hortonské pláne vyhlásené v roku 1988.
Počas veľmi príjemného trojhodinového okruhu stihnete navštíviť asi najpopulárnejšie miesto tohto parku, nazývaný Koniec sveta, ako aj Malý koniec sveta a Bakerove vodopády. Mne sa páčila prvá časť cesty, cez tie žltooranžové stepy, kde kde-tu vytŕčal strom a v diaľke sa dvíhali kopce. Zem bola červená a hrboľatá. Koniec sveta bol pekný, ale mne osobne sa možno ten Malý koniec sveta páčil ešte viac. Ak nemáte veľa času, začnite cestu opačne a choďte pozrieť Malý koniec sveta a môžte sa otočiť a ísť preč. Dôležité je prísť pred desiatou ráno, lebo potom už na Konci sveta padá hmla a zakryje vám výhľad. 
Hortonské pláne sú však miesto, ktoré rozhodne na Sri Lanke nevynechajte!

World´s End

Žiadne komentáre: