streda 28. októbra 2015

Sri Lanka - Lipton´s seat


We got up early (around 5 a.m.) and drove to see the Lipton´s seat. I am pretty sure most of you have at least once in your life drank a cup of Lipton tea. And this cup comes from this place! The seat is in the heart of Lipton plantations. It is supposed to be a spot, from where Sir Lipton observed his property.
The road there was rather curvy up the hill, taking quite long. The hills appearing from the morning mist were dreamy. We arrived at the sunrise, still a lot of fog everywhere, and couple of different roads among the tea plantations, so it took a while to find the right one. But then we made it. While waiting for the mist to dissapear, we had a tea and small breakfast at the top. Have to admit that these are the most beautiful tea plantations we saw in Sri Lanka (and we saw a decent number of them).  We spent maybe two hours there, just not having enough of the views.
On the way back to Ella, we were passing small villages, and especially Haputale looked very interesting and worth a longer visit (next time for us maybe).
We had a good breakfast with an even better view at our hotel and moved on. Leaving Ella we stopped to check Rawana waterfalls, which are right next to the main road. Some local guys were dipping in the refreshing water, and there were a lot of people stopping there like us. It is a nice sight, but if you have been to Iceland,this will not impress you much.

Vstali sme skoro ráno (o piatej) a vyrazili sme autom na Lipton´s seat. Som si istá že každý z vás aspoň raz v živote pil čaj Lipton. A ten je práve odtiaľto! Lipton´s seat je v srdci ich plantáží. Je to vraj miesto, odkiaľ sa Sir Lipton kochal svojim impériom.
Cesta hore je kľukatá a hrboľatá, trvá to hodnú chvíľu. Z hmly sa nám vynárali kopce a kopčeky a bolo to rozprávkové. Už na vrchole sme aj trocha zablúdili, pretože tam bola hmla a niekoľko cestičiek medzi rozsiahlymi plantážami, ale nakoniec sme našli tu správnu. Práve svitalo, svetlo bolo ostré, no výhľadom bránila rozvaľujúca sa hmla v údolí. Pri čaji a malých raňajkách v bufete na kopci sme čakali, kým sa rozplynie. Musím uznať, že toto boli tie najkrajšie čajové plantáže, ktoré sme na Srí Lanke videli (a to sme ich podľa mňa videli skutočne dosť). Strávili sme tu asi dve hodiny, ako sme sa nemohli nabažiť toho pohľadu.
Cestou naspäť do Elly sme míňali malé dedinky, a hlavne Haputale vyzeralo veľmi malebne, určite by stálo za to ho trocha dôkladnejšie preskúmať, aj to okolie (takže my zrejme nabudúce ak...).
V našom hoteli sme si dali dobré raňajky s ešte lepším výhľadom a vyrazili sme ďalej.Opúšťajúc Ellu  sme sa zastavili obzrieť si vodopády Rawana, ktoré ležia hneď pri ceste. Dole sa močili nejakí miestni chlapci, a bolo tam aj dosť pozorovateľov ako sme boli my. Vodopády sú to celkom pekné, ale pokiaľ ste boli napríklad na Islande, tak vás rozhodne neokúzlia. 
Look at this beauty!


View to the valley

Tea pickers "locker room"

Local village

Tea pickers

My only picture with a tea picker. Here at Lipton´s they have modern bags for tea leavesTea break

Passing Haputale

Back for breakfastThis lady was posing for money, not really picking the te leaves


Leaving Ella

Rawana waterfallsŽiadne komentáre: