piatok 24. februára 2012

5 for friday from Iceland


These pictures are taken around midnight, when we arrived to Arnarstapi. Because this is the darkest it gets in the summertime, we often arrived to places in such late hours not ralizing it and we were worried we will find no place to stay. Apparently people in Iceland do not sleep in the summer, because there was no problem arriving that late.
Arnarstapi is a former fishing village on the southwest part of Snæfellsnes penisula. You can get there through a long tunnel, which runs below the sea level. We didn´t do any stops on the way to Arnarstapi, because we were trying to arrive in some decent hour. But if you would be stopping in Iceland everywhere, where you think it´s beautiful, you probably wouldn´t get too far.
For me this detour to penisula and the stop in Arnarstapi was one of the most beautiful places in Iceland. Maybe it was because the magic of this blue "night". It seemed we arrived to completely abandoned area, nobody around, just pure nature. it was a shame that the weather got worse the next day, because it would be heaven on earth in the sunlight.
From Arnarstapi, you can make a trip up to an inactive volcano Snæfell. Its icy top Snæfellsjökull is a gate to the middle of Earth in a book of Jules Verne, A journey to the center of the Earth. We did not take that journey, because it would cost us a day of time. This place is also famous for an arctic weather a the wind was blowing like crazy that day, so maybe next time.

Tieto fotky su robené  okolo polnoci, ked sme dorazili do Arnarstapi. Tým, že v lete je toto asi najtmavšia časť dňa, často sme do miesta určenia dorazili v takej nočnej hodine a báli sme sa, že už nás neubytujú. Zjavne však na Islande v lete nespia, lebo nikto nemal problém, ani keď sme prišli skutočne neskoro.
Arnarstapi je bývalá rybárska dedinka na juhozápádnej časti poloostrova Snæfellsnes. No poloostrov sa dostanete cez dlhý tunel, ktorý vedie pod hladinou mora. My sme sa po ceste k Arnarstapi veľmi nezastavovali, chceli sme tam doraziť čo najskôr. Ale ak by ste na Islande mali zastavovať všade kde je krásne, zrejme by ste ďaleko nedošli.
Pre mňa  bola táto odbočka na poloostrov jedno z najkrajších miest na Islande. Možno za to mohlo to čaro modrej "noci", ale vyzeralo to akoby sme dorazili na úplne opustené územie, nikde nikoho, iba nádherná príroda. Škoda, že na druhý deň sa počasie trocha zamračilo, lebo v slnečných lúčoch to môže byť dokonalý raj.
Z Arnarstapi sa robia výlety na vyhasnutú sopku Snæfell. Jej ľadový vrchol Snæfellsjökull je bránou, ktorou sa v knihe Julesa Vera vchádza do stredu Zeme (kniha Cesta do stredu Zeme). My sme ju nepodnikli, pretože by nás to obralo o jeden deň, a to ani nehovorím že táto oblasť je známa arktickým počasím a aj nám fučalo ako o dušu.
Žiadne komentáre: